Yeşil bir gelecek mümkün

Sende Katıl. Destek Ol !

Doğanın sadece etrafımızdakilerden ibaret olmadığının bilincinde olarak bize bırakılan her türlü doğal mirasın farkındalığıyla hayatımızı doğal yolculuğumuzun sorumluluğunu üstlenerek geleceğimiz çocuklarımıza yeşil bir vatan bırakmayı hedefliyoruz.

Orman Yangınları

Ülkemizde çıkan orman yangınlarında yüzbinlerce hektar ormanlık alan ve milyarlarca ağaç yok oldu. %90 insan kaynaklı yangınlarda milyonlarca hayvan yok oldu.

Tarım Alanları

Türkiye son 10 yılda tarım arazilerinin % 8,2’sini, 18 yılda ise toplam tarım alanlarının yüzde %13 kaybetti. Yitirilen 2 milyon 113 bin hektarlık arazi, 87 ülke ve adanın toplam alanından daha büyük.

Çifçilik ve Beslenme

Türkiye’de tarımla uğraşan çifti sayısı Türkiye istatistik kurumu verilerine göre 2008 yılından 2020 yılına %48 oranında düştü. Şehirleşen Türk insanı yapay ve ithal gıdalarla beslenir oldu.

Ölüm Oranları

Ormanlarımızın, doğal hayatın yok olmasıyla beraber 0-6 yaş çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları, kırsal kesimlerde cilt enfekisyonları ve yurt genelinde kalp, damar ve kanser hastalıklardan ölümler ilk sıraya aldı.

Mutsuzluk Oranları

Doğal yaşam alanlarından uzaklaşarak toplu konutlarda yaşayan ve teknolojinin özel hayatın içine girmesiyle kimlik bunalımı yaşayan toplulumuzda tahammülsüzlük, saldırganlık, kadına, çocuğa, hayvana şiddet, tecavüz, intihar vb.  vakalar yükseldi.

Madde ve Madde Kullanımı

Doğallıktan ve doğadan uzaklaşarak şehir hayatında stres içinde olan toplumumuz bir yandan kirli havayı solumak zorunda kalırken diğer yandan başta sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı yaşı ilkokul seviyesine kadar indi. 

65BİN1990'dan bugüne ortalama orman yangın sayısında
329BİNHektar Orman Alanı 3o yılda yanarak yok oldu.
90%Yangınlar insanların ihmali, kasıt ve kazalarından oldu.
100%Onlarca Canlı türü ve milyonlarca hayvan yok oldu.
YEŞİL VATAN

Bir fidan bir insan...

Çevre bilinci ve doğa sevgisi yaratılıştan itibaren fıtratımıza nakşedildi. Dolayısıyla çevre ve tabiat, eşsiz güzelliklerle donatılmış, Rabbimizden bir ikram ve büyük bir nimet olarak bize sunulmuştur. 

Ama günümüzde çevre sorunları giderek artış gösteriyor ve insan hayatını tehdit ediyor. 

Hastalıklarından çoğalmasından, insan fıtratının değişmesine, sevgi, saygı, merhamet duygularını yitirmekten, Ozon tabakasının delinmesine, buzulların erimesi, mevsimlerin değişmesi, ormanların azalması ve doğal bitki örtüsünün değişim göstermesine kadar birçok tahribatla yüz yüzeyiz…

Hâlbuki çevre ve doğayı her türlü kirlilikten, bozulmadan korumak aslında insanı insan yapan özellikleri korumaktır. Ve bu hepimiz için insanlara yaradılışdan itibaren verilmiş bir görevdir… 

Türkiye ağaçlandırma projemize katılarak aktif olarak görev alabilir veya destek olabilirsiniz.

BAĞIŞ YAP :
Vatan Kahramanları Derneği Bağış Hesabı: IBAN TR97001001233977557995001

    Call Now Button
    Cart